‘Peşmerge’nin Musul operasyonun 2. aşamasına katılması gündeme gelebilir’

0
375

Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Viyan Ebas, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Kürdistan Bölgesi’ni ziyaretinde Peşmerge Güçleri’nin Musul operasyonuna katılmasının gündeme geleceğini söyledi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bağdat’ta bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Kürdistan Bölgesi’ne geçmesi bekleniyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Kürdistan Bölgesi’ne ziyaretini BasNews’e değerlendiren Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Viyan Ebas, Hollende ve Kürdistan Bölgesi yetkilileri arasında gerçekleşecek görüşmelerde, Peşmerge Güçleri’nin Musul operasyonunun yeni aşamasına katılması ve askeri yardımların gündeme geleceğini söyledi.

Viyan Ebas ‘‘Ancak bunlardan daha önemlisi Fransa Cumhurbaşkanı’nın Kürdistan Bölgesi’nin bağımsız bir ülke gibi ziyaret etmesidir’’ dedi.

Hollande’ın Kürdistan Bölgesi için mesajlar vermesini beklediklerini ifade eden Viyan Ebas, ‘‘Kürdistan Bölgesi’nin savaş, göç krizi ve Irak hükümetiyle yaşanan  bütçe sorunları nedeniyle kötüleşen ekonomisinin düzelmesi yönünde adımlar atılması bekleniyor’’ şeklinde konuştu.

Viyan Ebas, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın ziyareteinde ayırca Irak ve Kürdistan Bölgesi arasındaki siyasi-askeri planlarda bazı değişikliklerin de gündeme gelebileceğine dikkat çekti.

Comments

comments

CEVAP VER